Erişilebilirlik

Kullanıcıların, form içerisindeki metin kutuları ve radyo düğmeleri (radio button) gibi öğeler ile kolay bir etkileşim içerisinde olması sağlanmıştır.

Birçok kullanıcının bir form içinde ilerlemek için fareden çok klavyeyi kullandığı bilinmektedir. Bu yüzden sitede kullanılan formlar sadece klavye kullanılarak da onaylanabilmektedir.

Kullanıcılara sitedeki içeriklerde kullanılan yazının puntosunu değiştirebilme olanağı sağlanmıştır.

Görme engelli kullanıcılar için sitede kullanılan metin dışındaki diğer nesnelerin resim, çizim, film (vb. gibi) açıklayıcı metinleri yazılmıştır.

Sitedeki içeriklerin yapılandırılması aşamasında sayfa başlıklarının belirtilmesi için sayfa başlık elementleri kullanılıştır. *Örneğin, HTML içinde H2 H1’in alt bölümünü belirtmektedir.

Sitedeki içerikler için kullanılan temel dil tam ve anlaşılır şekilde kullanılmıştır.

Her bağlantının hedefi açıkça belirtilmiş, bağlantı metinleri kullanıcının bağlantının hedefini anlayabilmesine olanak sağlayabilecek ölçüde verilmiştir.

Site içerisinde kullanılan veri tabloları için, sütun ve satır başlıkları açıkça belirtilmiştir.

Sitede hareket eden içerikler kullanmaktan kaçınılmıştır, kullanıldığı durumlarda ise kullanıcının hareket eden içeriği dondurabilmesine olanak sağlanmıştır. Örneğin, slider vb. alanlarda klavye ya da fare ile geçişi durdurma ve sonraki içeriğe geçme olanağı sağlanmaktadır.

Ayırt edilmesinde zorluk çekilecek renk kombinasyonları (kırmızı ve yeşil) tercih edilmemiştir.

Arka plan ve ön plan renk kombinasyonlarının renkleri görme engeli olan ya da siyah beyaz ekran kullanan kullanıcılar için yeterli kontrastı sağlayacak şekilde seçilmiştir.